„Vasférög esött bele.” Kapálás és locsolás nyár elején

„Vasférög esött bele.” Kapálás és locsolás nyár elején

A palántázás és a paprikaszedés már jónéhány cikkünk témája volt, a kettő közötti időszakról azonban kevés szó esett. Most Molnár Anita A szögedi paprika című könyvének segítségével azt fogjuk bemutatni, hogyan jutnak el a fiatal palánták a virágzásig, majd a virágok a termésérlelésig. A kapálás és a locsolás a kora nyár gyakran ismétlődő, nehéz munkái.…

A Paprika Múzeum újra kinyit, a paprikatermesztés folytatódik

A Paprika Múzeum újra kinyit, a paprikatermesztés folytatódik

A közelmúltban – a fúrúnak nevezett ültetőbot és az öntöző bemutatása kapcsán – beszámoltunk arról, hogy a palánták kiültetéséhez mi is hozzákezdtünk. Még örömtelibb azonban a mai hírünk: Nem csak a paprikatermesztés terén érkeztünk fordulóponthoz, a Paprika Múzeum újra kinyitott! A kijárási korlátozás megszűnésével és az élet fokozatos újraindulásával párhuzamosan – megfelelő biztonsági intézkedések mellett…

Munka a földeken. Egy paprikatermesztő család nyári napjai

Ha felmerül a paprikatermesztés kérdése, leggyakrabban az ültetés és a feldolgozás megerőltető munkafolyamatairól van szó. De mi történik, míg az apró palánta érett, piros paprikahüvelyektől roskadozó növénnyé válik? Milyen munkákkal teltek a tikkadt nyári napok?   Akár palántázással kerültek a növények a földbe, akár helyrevetett módszerrel (Bálint Sándor néprajzkutató leírása szerint ezt leginkább a röszkeiek kedvelték), az…