„A tudomány célja, hogy új igazságra találjon.” Magyar Nobel-díjasok

„A tudomány célja, hogy új igazságra találjon.” Magyar Nobel-díjasok

A címbéli idézet Szent-Györgyi Alberttől származik, akinek tudományos munkáját már több cikkben is idéztük. Gyakran említettük egyik legnagyobb elismerését, miszerint ő is a magyar Nobel-díjasok közé tartozik. Ahogy az utóbbi hetek híradásaiból megtudtuk, ez a csoport most tovább gyarapodott. Valószínűleg mindenki büszkén figyelt fel az újabb két, Nobel-díjjal kitüntetett magyar kutatóra. A legújabb magyar Nobel-díjasok…

Egy Szent-Györgyi ihlette ünnep: A Magyar Feltalálók Napja

Egy Szent-Györgyi ihlette ünnep: A Magyar Feltalálók Napja

Éppen tegnap – június 13-án – egy kevéssé ismert ünnepnapot köszönthettünk. A Magyar Feltalálók Napja azért esik erre a nyár eleji dátumra, mert Szent-Györgyi Albert 1941. június 13-án jegyeztette be Nobel-díjas találmányát: A jól eltartható, nagy C-vitamin tartalmú készítmények előállításának eljárását, melyben a paprika kulcsszerepet kapott. A Magyar Feltalálók Napja – és a magyar feltalálók…

Szent-Györgyi társaságban. Magyar találmányok év végére

Szent-Györgyi társaságban. Magyar találmányok év végére

A Nobel-díjas magyar tudós, Szent-Györgyi Albert már több cikkünk főszereplője volt. A paprikát és a C-Vitamin izolációját érintő felfedezése azonban csak egy az olyan magyar találmányok sorában, melyek ma is az életünk szerves részei. Az év utolsó posztjában magyar kutatók munkássága előtt tisztelgünk, Török Réka Dalma írása alapján. Magyar találmányok: A golyóstolltól a hologramig Lakosságszámának…

A tudós titkai IV. Szent-Györgyi Albert és a kongresszus a túlélésért

A tudós titkai IV. Szent-Györgyi Albert és a kongresszus a túlélésért

Szent-Györgyi Albert, a C-vitamin, a Nobel-díjas felfedezés és a paprika kulcsszerepe már több alkalommal is volt blogunk témája. Emberi, már-már profán dolgokról viszont ritkán esik szó a tudóssal kapcsolatban. Sorozatunk korábbi részeiben bemutattuk már a vitorlázó-repüléssel kikapcsolódó Szent-Györgyit, és a tudós kalandját egy balatoni viharban is. Ebben a bejegyzésben komolyabb témát feszegetünk: Szent-Györgyi a hidegháborús…

A tudós titkai III. Szent-Györgyi professzor, a sportrepülő

A tudós titkai III. Szent-Györgyi professzor, a sportrepülő

Szent-Györgyi Albertről, a C-vitaminról, Nobel-díjas felfedezéséről és a paprika kulcsszerepéről már több alkalommal is írtunk. Emberi, már-már profán dolgokról viszont ritkán esik szó a tudóssal kapcsolatban. Ebben a bejegyzésben a sportkedvelő Szent-Györgyi professzor vitorlázó repülői kvalitásairól esik szó. Szent-Györgyi professzor, a Nobel-díjas tudós, vitorlázó repülői vizsgát tett A Szegedi Egyetemi Tudástár 3. kötetének címe Szent-Györgyi…

A tudós titkai II. Szent-Györgyi Albert és egy balatoni vihar

A tudós titkai II. Szent-Györgyi Albert és egy balatoni vihar

Szent-Györgyi Albertről, a C-vitaminról, Nobel-díjas felfedezéséről és a paprika kulcsszerepéről már több alkalommal is írtunk. Emberi, már-már profán dolgokról viszont ritkán esik szó a tudóssal kapcsolatban. Ebben a bejegyzésben – igazodva a múló nyár és a lezáruló utazások hangulatához – Szent-Györgyi, három angol vendégkutató és egy vitorláshajó esete lesz olvasható. Szent-Györgyi bejelentése: A tihanyi kutatóintézet…

A tudós titkai I. Közel Istenhez. Szent-Györgyi szabadideje

A tudós titkai I. Közel Istenhez. Szent-Györgyi szabadideje

Ebben az időszakban, mikor valószínűleg mindenkinek hiányoznak a csoportos tevékenységek, a közös időtöltés, egy történetet hoztunk arról, mennyire inspiráló lehet az egyedüllét is. Ebben a cikkben azt mutatjuk meg az Olvasóknak, miként képzelte az ideális nyaralást Nobel-díjas tudósunk, milyen volt Szent-Györgyi Albert szabadideje. Változatos források. A Szegedi Egyetemi Tudástár Szent-Györgyiről, a C-vitaminról, Nobel-díjas felfedezéséről és…

Egészségmegőrzés II. Megelőzés, vitamin és paprika

Egészségmegőrzés II. Megelőzés, vitamin és paprika

Előző alkalommal a csípős paprika, pontosabban a kapszaicin, pozitív tulajdonságairól, gyógyhatásairól közöltünk cikket. A héten más szemszögből közelítünk a témához: Sorra vesszük, miként válhat a paprika a megelőzés eszközévé, nem gyógyszerként írunk róla, hanem egészségvédő oldalát mutatjuk be. A csípős fogások hatásmechanizmusa Az erőspaprikával készült ételek áldásairól már több alkalommal szóltunk. Az időjárás hidegre fordulásával…

Rádióelőadásban Szent-Györgyi, a C-Vitamin és a paprika

Rádióelőadásban Szent-Györgyi, a C-Vitamin és a paprika

A kalandos életű, tudományos eredményeiről és emberi nagyságáról híres tudós, Szent-Györgyi Albert, élete az izgalmas és tanulságos történetek kimeríthetetlen tárháza. Mi legtöbbször a paprikából izolált C-Vitamin kapcsán emlékeztünk meg róla. Életének azonban szinte minden pillanata figyelemre méltó, és a 20. század csaknem minden nagy eseményéhez kötődik valamiképpen. 1893. szeptember 16-i születésnapja alkalmából gondoljunk ismét rá!…

Szent-Györgyi Albert, aC-vitamin feltalálója

Tudtad, hogy a C-vitamin elkülönítéséhez Szent-Györgyi fűszerpaprikát használt?

Szent-Györgyi Albert egyike azon kevés magyar tudósnak, akik hazai és nemzetközi berkekben is igazi elismerésre tettek szert. A C-vitamin izolálásáért Nobel-díjjal kitüntetett kutató minden bizonnyal nemcsak hazánk, de az egész világ egyik legizgalmasabb személyisége. Valószínűleg sokan tudják, hogy a C-vitamin elkülönítéséhez Szent-Györgyi fűszerpaprikát használt. Talán ismert általános biokémiai zsenialitása, politikai jelentősége és fordulatos magánélete is.…

130 éve született Obermayer Ernő

Az, hogy Szeged és a fűszerpaprika fogalma mindörökre összeforrt, nagyban köszönhető a ferences szerzeteseknek és Nobel-díjas orvosunknak, Szent-Györgyi Albertnek is. Nem szabad azonban megfeledkeznünk a fűszerpaprika-nemesítők érdemeiről sem, közülük – 1888. december 13-i születésére emlékezve – most Obermayer Ernő nevét emelnénk ki. A Veszprém vármegyei Somlószőlősön született Obermayer a középiskolát Pécsett végezte, felsőfokú képzését pedig a Budapesti…

Paprika és C-vitamin. 125 éve született Szent-Györgyi Albert

„Felfedezni valamit annyit tesz, mint látni, amit mindenki lát, és közben arra gondolni, amire még senki”. Így fogalmazott az 1893. szeptember 16-án született Szent-Györgyi Albert, az orvosi és élettani Nobel-díj birtokosa. Az évforduló miatt ez a cikk a tudós emléke előtt tiszteleg. Szent-Györgyi Albert mozgalmas életét és monumentális életművét természetesen lehetetlen tömörítve közölni. Egy nagy…