Elixír a bögrében. Chilis tea a téli napokra

Elixír a bögrében. Chilis tea a téli napokra

„A tea az élet elixírje” – mondta Lao-ce, a 6. században élt kínai filozófus, állítása pedig nem csak a saját korában és nem csak a tea keleti közegében igaz. A forró ital egyszerre gyógyszer, serkentőszer, élvezeti cikk és mindennapi szertartás. A chilis tea pedig több is, mint modern ínyencség: Múltbeli rokonai az egészség igazi őrzői…

Paprikát karácsonyra! Fűszer, dekor, ajándék

Paprikát karácsonyra! Fűszer, dekor, ajándék

Néhány nap és nyakunkon a karácsony. Az előző heti cikkünkben az advent eredeti jelentéséről, a várakozásról, felkészülésről írtunk. Most szeretnénk az előkészületek praktikus oldalával is foglalkozni. Hiszen Szenteste előtt még bárkiben maradhat néhány kérdés az ünnepi menü, a tálalás és díszítés vagy az utolsó pillanatig halogatott ajándékvásárlás kapcsán. Minden felmerülő kérdésre válaszként ajánlhatjuk a paprikát!…

Kis fűszertörténet II. Karácsonyi hangolódó

Kis fűszertörténet II. Karácsonyi hangolódó

Tovább közelítünk a csábítóan illatozó karácsonyi asztalhoz, tovább mesélünk az ünnepi ételek elengedhetetlen hozzávalóiról. Legutóbb a kis fűszertörténet a 15. században ért véget. Ha – sok más növény mellett – a paprika nem érkezik meg Amerikából, most a töltött káposzta vagy a halászlé sem készülhetne el Szentestére. Egy kis fűszertörténet, egy kis paprikatörténettel Többször is…

Kis fűszertörténet I. Karácsonyi hangolódó

Kis fűszertörténet I. Karácsonyi hangolódó

Recepteket ajánlani, kipróbálni mindig izgalmas, és talán plusz érdekességet is jelent, ha a téma kapcsán a múltba kalandozunk. Már többször is felidéztük, hogy egy-egy korban mi került az asztalra, de a téma sava-borsa csak most következik! Szó szerint, hiszen következő cikkeink témája a fűszertörténet lesz. Aki elgondolkodott már azon, hogy mióta használjuk a karácsonyi sütikhez…

„A tudomány célja, hogy új igazságra találjon.” Magyar Nobel-díjasok

„A tudomány célja, hogy új igazságra találjon.” Magyar Nobel-díjasok

A címbéli idézet Szent-Györgyi Alberttől származik, akinek tudományos munkáját már több cikkben is idéztük. Gyakran említettük egyik legnagyobb elismerését, miszerint ő is a magyar Nobel-díjasok közé tartozik. Ahogy az utóbbi hetek híradásaiból megtudtuk, ez a csoport most tovább gyarapodott. Valószínűleg mindenki büszkén figyelt fel az újabb két, Nobel-díjjal kitüntetett magyar kutatóra. A legújabb magyar Nobel-díjasok…

Paprikás programok. Októberben duplázunk!

Paprikás programok. Októberben duplázunk!

Rendszeres olvasóink már biztos felfigyeltek rá, hogy ebben a hónapban két eseményt is ajánlunk: A paprikás programok közül a III. Röszkei Rózsapaprika Nap október 14-én, a Szögedi Paprikafesztivál és Paprikasó pedig október 13-15-ig kínál majd kikapcsolódási lehetőséget. Paprikás programok, úgy, mint régen. A III. Röszkei Rózsapaprika Nap A Beretzk Péter Természetvédelmi és Kulturális Hagyományőrző Klub,…

Paprikás, pikáns receptötletek. Ősi tésztaételünk, a slambuc

Paprikás, pikáns receptötletek. Ősi tésztaételünk, a slambuc

Paprikás, pikáns receptötletek című sorozatunkban egy kis inspirációt kívánunk adni a mindennapi menütervezéshez. Figyelembe véve az adott időszakot, a szezonális kínálatot… és persze a fűszerpaprika kreatív alkalmazási lehetőségeit. Legutóbb a bográcsgulyásról írtunk, és ez alkalommal is egy olyan ételt választottunk, aminek jól áll a szabadtűzön való elkészítés. Ki ismeri a slambuc nevű, laktató fogást? Aki…

Bolgárkertészetek. Innováció a zöldségtermesztésben

Bolgárkertészetek. Innováció a zöldségtermesztésben

Ahogy a gépesítés bevezetése alapjaiban alakította át a mezőgazdasági szektort, úgy változtatta meg a kézi munkával történő zöldségtermesztést a bolgárkertészetek megjelenése. A Balkánról érkező kertészdinasztiák pedig a Dél-Alföldön kiváló közeget találtak újításaik alkalmazásához. Török eredet, bolgár közvetítés, magyar kertészetek A bolgárkertészetek hazai meghonosítói értelemszerűen a bolgárok voltak, viszont felmerül a kérdés, hogy ők miként tettek…

Többet Röszkéről IV. Paprikatermesztő gazdaságok

Többet Röszkéről IV. Paprikatermesztő gazdaságok

Talán jó néha egyértelműsíteni, hogy a sokat emlegetett szegedi paprika gyűjtőfogalom. A szegedi paprika Szeged környéki tájkörzetekben terem, a várostól délre és nyugatra fekvő fekete földeken, barna, homokos talajokon. Például Hattyason, Gyálaréten, Domaszéken, Nagyszéksóson és Szentmihálytelkén, aminek már szenteltünk egy külön sorozatot. Többet Röszkéről című írásaink pedig egy másik paprikás falu múltját láttatják részletesen. A…

Mindent a paprikáról, A-tól Z-ig. Az ASTÁ-tól az erekig

Mindent a paprikáról, A-tól Z-ig. Az ASTÁ-tól az erekig

A paprikáról számtalan téma kapcsán vetettünk már papírra betűket. Ezúttal a betűkhöz rendeltük a témákat! Új sorozatunkban egy komplett paprikás ABC létrehozására törekszünk. Első alkalommal az ASTÁ-tól az erekig veszünk át öt, a fűszernövény jellemzéséhez elengedhetetlen kulcsfogalmat. A paprikáról és a legapróbb építőköveiről Mivel a szöveget is lebontottuk a legkisebb alkotóelemeire – a betűkre –…

Paprikás proverbiumok. Csípős szólások és közmondások

Paprikás proverbiumok. Csípős szólások és közmondások

Paprika. Egy szó, (és egy fűszer) amit mi adtunk a világnak, amit külföldön mindenhol a magyarokkal azonosítanak. Ugyanakkor a csípős őrlemény neve szláv eredetű, a papar (bors) szó kicsinyítőképzős alakjától van szó, ahogy arról már korábban is írtunk. Most a név eredeténél távolabbra tekintünk, és megvizsgáljuk a paprika szót a proverbiumok – vagyis az állandósult…

A kiskundorozsmai szélmalom szélmolnárjai

A kiskundorozsmai szélmalom szélmolnárjai

Múlt héten, mikor az Itthon Bánátban Egyesületről írtunk, megemlítettük a vízimalmok iránti elkötelezettségüket is. Továbbá arról is szó esett, hogy a Paprika Múzeumon kívül a kiskundorozsmai szélmalom is a céljaik között szerepelt. Most mi is szentelünk néhány mondatot az egykor gabona- és paprikaőrlésre használt, ma is funkcionáló épületnek. Kiskundorozsmai malomkronológia A szélmalom – mint az…